اگر از یافتن اسرار و رازهای‌ بازی‌های رایانه‌ای لذت می‌برید، بازی GTA V که در سال ۲۰۱۳ عرضه شده بود بهترین انتخاب برای شما است. چه به دنبال ارجاع به فیلم‌های سینمایی، Easter Egg داخل خود اثر و یا حتی رازهای تولید آن بازی باشید، هیچ محدودیتی در تعداد مواردی که می‌توانید در اثر جهان‌باز و جاه‌طلبانه‌ی Rockstar پیدا کنید وجود ندارد.

از آن‌جایی که احتمالا همه‌مان درباره‌ی ارجاعات به موجودات فضایی یا پاگنده می‌دانیم، تصمیم گرفتیم که حتی عمیق‌تر شده و برخی از بزرگ‌ترین رازهای GTA را فاش کنیم. در ادامه می‌توانید ۱۰ مورد از چیزهایی را ببینید که احتمالا از حضورشان در بازی GTA V خبر نداشتید.

 

در بخش ابتدایی بازی می‌توانید یک موجود بیگانه‌ی یخ‌زده پیدا کنید

در سکانس تعقیب و گریز بخش ابتدایی بازی که با حضور «مایکل» (Michael)، «برد» (Brad) و «ترور» (Trevor) همراه شده است، مرحله سعی می‌کند تا شما را به سمت مناطق راه‌آهن هدایت کند. شما باید این دستورات را نادیده گرفته و به سمت راست بچرخید. به زیر پل رفته، ماشین را متوقف کنید، از آن خارج شده و به بیگانه‌ی یخ‌زده‌ای که در یخ‌ها مشخص است نگاه کنید.

 

 پسر جان مارستون کتاب نوشته است

به خانه فرانکلین در منطقه‌ Vinewood بروید و کتاب‌خانه را در اتاق پذیرایی پیدا کنید. به روی کتاب‌ها زوم کرده تا یک عنوان کتاب آشنا ببینید. کتابی که در سمت راست تصویر می‌بینید «Red Dead» نام دارد که ارجاع بسیار واضحی به عنوان وسترن و جهان‌باز سال ۲۰۱۰ این شرکت یعنی بازی Red Dead Redemption است. نویسنده‌ کتاب فردی به نام J. Marston است که ممکن است شخصیت اصلی بازی یعنی John Marston باشد. اما اگر این بازی را کامل کرده باشید می‌دانید که شخصیت اصلی پسری به نام Jack داشت که علاقه بسیاری به کتاب‌ها داشت و حتی تمایل داشت که یکی را نیز خودش بنویسد.

 

 شخصیت Lamar ممکن بود قابل بازی باشد

بخش انتهایی بازی سه احتمال ممکن برای پایان‌بندی دارد. گزینه‌های A و B اینگونه هستند که فرانکلین یا در نهایت مایکل و یا ترور را می‌کشد که باعث می‌شود تنها دو تا از شخصیت‌ها بعد از پایان بازی دوباره قابل کنترل باشند. گزینه‌ی C اما به گونه‌ای پایان می‌یابد که هر سه شخصیت‌ها زنده می‌مانند. اما پس از جست و جو در کدهای بازی، بازیکنان متوجه شدند که در ابتدا گزینه‌ی C قرار بود با مرگ فرانکلین تمام شده و یک شخصیت کاملا جدید به نام لامار دیویس (Lamar Davis) جای او را بگیرد.

 

 ریشه‌ نام گذاری خودروی ترور

خودروی شخصی ترور یعنی Canis Bohdi ارجاعی به دو مورد بسیار بامزه است. مورد اول شخصیت منفی فیلم Point Break محصول سال ۱۹۹۱ است که یک سارق بانک به نام Bohdi است. او با گروهی از قایق‌سواران همکاری می‌کند که اشتباها اعضای گروهش برشمرده می‌شوند. قایق‌سواران یک Kaiser M715 دارند که تقریبا همان خودرویی است که ترور سوار می‌شود. مورد دوم هم این است که Bohdi در واقع اسم پسر استیون آگ (Steven Oggs)، صداپیشه‌ی شخصیت ترور فیلیپس در بازی است.

 

هر شخصیت برنامه‌ی خواب متفاوتی دارد

وقتی که بازی را به وسیله‌ی خوابیدن شخصیت‌ها ذخیره کنید، زمانی که می‌گذرد با توجه به شخصیتی که در آن لحظه در اختیار دارید متفاوت خواهد بود. مایکل تنها ۶ ساعت می‌خوابد، این عدد برای فرانکلین ۸ ساعت بوده و برای ترور به ۱۲ ساعت می‌رسد.

 

شخصیت‌ها بر اساس انواع مختلف بازیکنان GTA طراحی شده‌اند

شرکت توسعه‌دهنده‌ی این بازی یعنی Rockstar باور دارد که سه نوع مختلف بازیکن این عنوان را تجربه می‌کنند و به همین دلیل سه شخصیت بازی را بر اساس آن‌ها طراحی کرده است. مایکل در نقش یک مجرم بازنشسته، نمایانگر آن دسته از بازیکنانی است که نتوانستند بازی را تمام کنند. فرانکلین بیشتر نمایانگر بازیکنان سنتی‌تر است که شخصیتی جاه‌طلب داشته و دوست دارند تجارت را یاد بگیرند و یک مجرم موفق شوند. ترور نماد بازیکنانی است که یاغی‌گری بیشتری در آن‌ها جریان دارد و قصد دارند از آزادی‌های بازی استفاده‌ بیشتری ببرند.

 

برخی از صداپیشگان بازی با یکدیگر رابطه‌ی خونی دارد

شان فونتنو (Shawn Fonteno) که صداپیشگی فرانکلین را بر عهده داشته در زندگی واقعی پسرعموی یانگ مایلی (Young Mayley)، صدا‌پیشه‌ی شخصیت کارل جانسون(CJ) از بازی GTA: San Andreas است. هر دو بازی‌های GTA V و GTA San Andreas در شهر لوس‌ سانتوس روی می‌دهند.

 

ارجاع دوگانه‌ی محشری در زیر آب وجود دارد

اگر حدود ۵۰۰ فوت در ساحل Sandy Shore به زیر آب بروید، دریچه‌ای را پیدا می‌کنید که کامل شبیه به دریچه‌ سریال تلوزیونی Lost است. اما این تمام ماجرا نیست! اگر به بالای دریچه شنا کنید صدای ضربه‌های عجیبی را می‌شنوید. در واقع این ضربه‌ها یک پیام کدگذاری شده‌اند که اگر رمزگشایی کنید این پیام را در خود دارند:«سلام، چرا زنگ نمی‌زنی، دوست داریم بریم بولینگ؟». پیام برای شما آشنا نیست؟

 

ارجاعی به فیلم No Country For Old Men

رویداد «معامله درست پیش نرفت»(Deal Gone Wrong) یک حادثه‌ی ویژه در بازی GTA V است که به صورت اتفاقی در پایگاه غربی کوهستان Chiliad اتفاق می‌افتد. درست مثل اتفاقی که در فیلم No Country For Old Men افتاد، بازیکن می‌تواند بقایای چیزی که به نظر یک معامله‌ نافرجام مواد مخدر است را بیابد. در پایین تپه‌ای که پس از ماشین‌ها قرار دارد شما یکی از تنها بازماندگان این تیراندازی را خواهید دید که در کنار یک کیف دستی نقره‌ای در حال جان دادن است. او به بازیکن هشدار می‌دهد که در صورت برداشتن کیف دستی، افرادی برای پس‌گرفتن آن به دنبال او خواهند رفت. اگرچه کیف دستی به جای مبلغ ۲ میلیون دلار فیلم تنها ۲۵ هزار دلار دارد. به محض اینکه این منطقه را ترک کنید یک گروه از قاچاقچیان مواد به دنبال شما می‌افتند و کشتن آن‌ها به شما اجازه می‌دهد که پول را برای خود بردارید.

 

اختلاف سنی صداپیشه‌ها

اگرچه ترور فیلیپس در بازی نزدیک به ۲۰ سال از فرانکلین بزرگ‌تر است اما صداپیشه‌ی ترور یعنی Steven Ogg ۵ سال از صدا‌پیشه‌ی فرانکلین یعنی Shawn Fonteno کوچک‌تر است.

×
×

سبد خرید